Березівська громада
Сумська область, Шосткинський район

Стежками Пелагеї

Дата: 21.05.2023 10:18
Кількість переглядів: 364

У пятницю, 19 травня, в нашому Громадському музеї відбулася краєзнавча зустріч "Стежками Пелагеї". До Міжнародного дня музеїв та зустріч-підготовка до 190-річчя з дня народження видатної етнографині Пелагеї Яківни Литвинової-Бартош (15 жовтня1833р. н).

Це була і зустріч- знайомство, і зустріч-нарада, і зустріч - передмова, і зустріч-планування,

яка потім переросла ще й в зустріч - веломандрівку)

Потреба в такій зустрічі назрівала давно та виклики сьогодення корегують наші плани.. Цього разу також не обійшлося без перешкод... Не всі запрошені гості змогли побувати на зустрічі: хтось захворів, в когось змінилися плани,

але найбільш завзятих та цілеспрямованих не зупинила ні поломка транспорту, ні навіть переорана дорога). Бо була ціль!

А якщо є ціль - то не існує перешкод!

А найголовніша ціль в нашій справі - це пошук, дослідження та збереження унікальної культурної спадщини етнографині, її популяризація та передання майбутнім поколінням.

На зустрічі хвилиною мовчання вшанували пам’ять глухівського дослідника, історика, археолога Юрія Олександровича Коваленка.

Леся Іванченко представила матеріали досліджень – архівні документи та праці Пелагеї Литвинової в презентації «Це зробила вона. Пелагея Литвинова-Бартош: різноманітність інтересів дослідниці – з відомого та недослідженого».

Наталя Міллер поділилась дослідженням родоводу Бартошів, Литвинових, Туманських. Свою презентацію вона почала словами-- "Зараз, як ніколи, ми повинні тримати свій культурний фронт, відроджувати й популяризувати нашу ідентичність. Обов'язок кожного покоління пам'ятати свої корені, свою культуру, історію свого народу, шанувати, а головне берегти її".

Учасниці автентичного гурту" Панянки із Землянки " виконали низку пісень з фольклорних записів Пелагеї Литвинової.

До зустрічі долучалися учасники і в онлайн форматі. Зокрема нащадок/правнук Пелагеї Яківни - Ігор Ковальов(який наразі служить в лавах ЗСУ); директорка історичного музею м. Хмільник - Наталя Пацанівська; еко-активіст, голова ГО" Фонд історико-культурної спадщини " - Сергій Рубаник, Надія Зайцева - науковий співробітник Глухівського міського краєзнавчого музею, Олександр Алферов - історик, громадський і політичний діяч (зараз в лавах ЗСУ), Олег Бабенко - архівіст, Член правління Національної спілки краєзнавців України та інші.

А ще вчилися ткати, створювали родове дерево, дарували та отримували подарунки, чаювали..

Зустріч вийшла змістовною, цікавою та продуктивною. Було заплановано подальші кроки до відзначення 190 - річчя.

Закінчився цей насичений день веломандрівкою до місця народження Пелагеї Яківни Литвинової-Бартош - хутора Теребень.

Дякуємо щиро історикам-краєзнавцям Лесі Іванченко, Наталі Міллер за цікаві та інформативні презентації, поради та консультації.

Сподіваємося на допомогу і інших істориків, краєзнавців, науковців-дослідників, бо маємо за мету зібрати в музеї всі праці Пелагеї Яківни Литвинової-Бартош , а ще створити генеологічне дерево родоводу.

 

Фото без опису

Фото без опису

Фото без опису


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь