Інструкція щодо отримання статусу особи з інвалідністю внаслідок війни та члена сім'ї загиблого
Постановою Кабінету Міністрів України від 9 квітня 2024 р. № 416 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо спрощення процедури надання особам статусу особи з інвалідністю внаслідок війни та члена сім’ї загиблого (померлого) Захисника чи Захисниці України» змінено Порядок надання статусу особи з інвалідністю внаслідок війни особам, які отримали інвалідність внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, одержаних під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх проведення, під час безпосередньої участі у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв’язку з військовою агресією Російської Федерації проти України (далі — Порядок).
Статус особи з інвалідністю внаслідок війни надають особам (як військовим, так і цивільним), яким за висновком медико-соціальної експертної комісії (далі — МСЕК) встановлено відповідну групу інвалідності внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, одержаних під час безпосередньої участі у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв’язку з військовою агресією рф проти України.
За новим Порядком рішення про надання статусу особи з інвалідністю внаслідок війни віднесено до компетенції структурних підрозділів з питань ветеранської політики обласних, Київської міської, районних, районних у м. Києві державних адміністрацій (обласних, Київської міської, районних військових адміністрацій) за задекларованим/зареєстрованим місцем проживання (перебування) або за адресою фактичного місця проживання (для внутрішньо переміщених осіб (далі — ВПО).
Раніше таке рішення приймали місцеві структурні підрозділи соціального захисту населення.
Для отримання статусу особи з інвалідністю внаслідок війни необхідно подати на адресу структурного підрозділу з питань ветеранської політики органу місцевої влади заяву про надання статусу (за встановленою формою згідно з додатком до постанови КМУ від 8 вересня 2015 р. № 685).
заява _особа з інвалідністю внаслідок війни
Заяву можна подати:
- у паперовій формі – через центр надання адміністративних послуг (далі — ЦНАП).
- у електронній формі – засобами Порталу Дія або засобами Єдиного державного реєстру ветеранів війни.
Чинним законодавством України електронна форма подачі заяви передбачена, однак технічно ще це зробити неможливо – наразі система доопрацьовується.
У паперовому вигляді заяву можна подати до будь-якого ЦНАПу незалежно від адреси свого задекларованого/зареєстрованого місця проживання.
До заяви ЗА НАЯВНОСТІ потрібно додати:
- довідку МСЕК про групу та причину інвалідності;
- довідку про безпосередню участь особи у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв’язку з військовою агресією Російської Федерації проти України (за формою згідно з додатком 6 до постанови КМУ від 20 серпня 2014 р. № 413; довідка форма 6_постанова 413
- довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи (для осіб, які є є ВПО).
Під час подання заяви при собі потрібно мати паспорт та документ про ідентифікаційний податковий номер для перевірки даних, зазначених у заяві.
За вимогою адміністратор центру може скласти заяву в електронній формі та роздрукувати її для перевірки і підписання.
Заяву та документи також може подати уповноважена особа. Якщо заяву подаватиме уповноважена особа, то до заяви потрібно додати довіреність, оформлену відповідно до законодавства.
Згідно Порядку у разі відсутності необхідних документів, можна подати лише заяву із зазначенням відомостей, необхідних для надання статусу.
Збір відсутніх документів тепер – це обов’язок місцевих структурних підрозділів з питань ветеранської політики. Їм надано право витребувати повний пакет документів від уповноважених органів або посадових осіб у рамках міжвідомчої взаємодії суб’єктів владних повноважень у формі документів або відомостей.
Рішення про надання (відмову у наданні) статусу особи з інвалідністю внаслідок війни приймається місцевим структурним підрозділом з питань ветеранської політики за задекларованим/зареєстрованим місцем проживання (перебування) або за адресою фактичного місця проживання (для ВПО) заявника в місячний строк з дня надходження заяви.
Повідомлення про надання (відмову у наданні) статусу особи з інвалідністю внаслідок війни заявник отримує або на Порталі “Дія” або засобами Реєстру.
До ЦНАПу повідомлення про надання (відмову у наданні) статусу особи з інвалідністю внаслідок війни передається через електронний кабінет.
У разі відсутності технічної можливості передати повідомлення про надання (відмову у наданні) статусу особи з інвалідністю внаслідок війни через електронний кабінет такі відомості не пізніше ніж через три дні після їх прийняття передаються до ЦНАПу у паперовій формі.
Після прийняття рішення про надання статусу видається Посвідчення особи з інвалідністю внаслідок війни та нагрудний знак «Ветеран війни – особа з інвалідністю» відповідно до Положення про порядок видачі посвідчень і нагрудних знаків ветеранів війни, затвердженого постановою КМУ від 12 травня 1994 р. № 302.
Це посвідчення підтверджує право на отримання пільг, передбачених Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
Місце отримання посвідчення можна обрати при подачі заяви про надання статусу:
– у структурному підрозділі, на який покладено функції з питань ветеранської політики держадміністрації, виконавчого органу міської, районної у місті ради
або
– у ЦНАПі за місцезнаходженням.
Особам з інвалідністю внаслідок війни, у яких групу інвалідності за довідкою МСЕК встановлено без терміну перегляду, видаються безтермінові посвідчення, іншим – на період встановлення групи інвалідності.
Нормативно-правова база:
- Закон України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (стаття 7);
- Постанова Кабінету Міністрів України від 9 квітня 2024 р. № 416 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо спрощення процедури надання особам статусу особи з інвалідністю внаслідок війни та члена сім’ї загиблого (померлого) Захисника чи Захисниці України»;
- Постанова Кабінету Міністрів України від 8 вересня 2015 р. № 685 «Про затвердження Порядку надання статусу особи з інвалідністю внаслідок війни особам, які отримали інвалідність внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, одержаних під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх проведення, під час безпосередньої участі у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв’язку з військовою агресією Російської Федерації проти України»;
- Постанова Кабінету Міністрів України від 12 травня 1994 р. № 302 «Про порядок видачі посвідчень і нагрудних знаків ветеранів війни».