Отримати компенсацію за пошкоджене житло Українці можуть не тільки від своєї держави

Дата: 29.03.2023 16:21

Генеральна асамблея Організації Об’єднаних Націй закликала притягнути Росію до відповідальності за порушення міжнародного права через вторгнення в Україну, включно з виплатою репарацій.

Відповідну резолюцію 14 листопада підтримали 94 зі 193 членів асамблеї, проти проголосували 14, 73 утрималися.

Репарація — повне або часткове відшкодування державою, що розпочала агресивну війну, збитків, заподіяних державі, що зазнала нападу.

Не варто плутати два поняття: репарації та контрибуції. Репарації - це виплати від держави-агресора державі-жертві, в тому випадку, коли агресор програв війну. Тоді як контрибуція – це тягар, накладений агресором на переможеного в агресивній війні.

Після програшу країні-агресору доведеться платити за завдану шкоду країні-переможниці та:

1. відбудовувати промисловість;

2. відновлювати інфраструктуру;

3. платити матеріальну компенсацію постраждалому населенню;

4. компенсувати втрачену вигоду.

Право на відшкодування завданої шкоди є встановленою міжнародною нормою права, що закріплена в міжнародних договорах і є звичайною практикою. Наприклад, після Першої світової війни Німеччина повинна була виплатити репарації у 132 мільярди золотих марок. Останній платіж по виплатах боргу, було зроблено лише у жовтні 2010 року.

Після Другої світової війни, згідно з Угодою про мир з Італією 1947 року, Італія погодилася виплатити компенсацію Югославії в розмірі близько 125 млн доларів США, Греції – 105 млн., СРСР – 100 млн., Ефіопії – 25 млн., Албанії – 5 млн. доларів.

Отже, в нинішніх умовах стягнення репарацій може відбуватися на підставі:

1) договорів між Україною та Російською Федерацією та/або іншою державою-агресором;

2) рішень міжнародного органу, зокрема, але не виключно, Міжнародного суду справедливості Організації обʼєднаних націй;

3) договорів України з будь-якою іншою державою, яка добровільно передає Україні у власність активи та інше майно Російської Федерації, громадян Російської Федерації, юридичних осіб Російської Федерації та/або інших юридичних осіб, кінцевим бенефіціарним власником яких є громадяни Російської Федерації;

4) будь-яких інших не заборонених підстав.

Інструкція для отримання компенсації:

1. Необхідно подати заяву через Портал «Дія» або ЦНАП за місцем звернення з необхідним пакетом документів. Також, додатково можна подати фото або відео пошкодженого або знищеного майна; контактні дані свідків, які можуть підтвердити факт нанесення збитків.

2. Дані вносяться до Державного реєстру майна, знищеного, пошкодженого та втраченого внаслідок збройної агресії Російської Федерації.

3. Упродовж 90 днів обстежується пошкоджене або знищене майно Комісією з обстеження майна, знищеного або пошкодженого внаслідок збройної агресії Російської Федерації. Комісія утворюється ОДА або відповідною військово-цивільною адміністрацією, у порядку визначеному КМУ.

4. Оцінка втраченого, пошкодженого або знищеного майна проводиться не пізніше ніж через 14 робочих днів після обстеження майна.

Наразі цей процес затримується через те, що більшість пошкодженого або зруйнованого майна знаходиться на територіях, де неможливо провести оцінку, тому 3 та 4 пункт не завжди виконується, але це поки що. Однак, про воєнні злочини не варто замовчувати і власники пошкодженого майна повинні заявляти про такі факти, фіксувати ці порушення.

= = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = =

За отриманням безоплатної правової допомоги звертайтеся до:

Шосткинський місцевий центр –

41100, м. Шостка, вул. Горького, 4. тел. (05449) 7-30-94

Глухівське бюро правової допомоги –

41400, м. Глухів, вул. Шевченко, 4. тел. (05444) 7-07-20, (05444) 7-07-12

Кролевецьке бюро правової допомоги –

41300, м. Кролевець, вул. Грушевського, 19. тел. (05453) 9-52-47

Середино-Будське бюро правової допомоги –

41000, м. Середина-Буда, вул. Троїцька, 2. тел. (05451) 7-10-62

Ямпільське бюро правової допомоги –

41200, смт Ямпіль, бульвар Ювілейний, 1. тел. (05456) 2-20-50