Особливості стягнення аліментів за кордоном

Дата: 11.02.2022 17:10

За загальновизнаними нормами, переїзд дитини або батька-платника аліментів на постійне місце проживання за кордон, зміна ними громадянства не позбавляють дитину права на утримання. Рішення суду України про стягнення аліментів підлягає виконанню на території іншої країни після його визнання. Також і рішення іноземного суду може бути виконано на території України.

Стягнення проводиться на підставі Закону України «Про приєднання України до Конвенції про стягнення аліментів за кордоном» від 20 липня 2006 року та з метою забезпечення впорядкованого застосування в Україні Конвенції про стягнення аліментів за кордоном7, укладеної у Нью-Йорку 20 червня 1956 року.

При зверненні з позовом до суду, якщо одна із сторін проживає за кордоном, необхідно, крім вимог чинного національного законодавства, враховувати також і положення відповідних міжнародних договорів України, які діють у відносинах між Україною та іноземною державою.

Для того, щоб стягнути аліменти з особи, яка проживає за кордоном, громадяни України мають два шляхи:

1) звернутися до компетентного органу іноземної країни, де проживає боржник, із клопотанням про визнання та надання дозволу на виконання рішення суду України про стягнення аліментів (якщо питання стягнення аліментів вирішувалося в України і є рішення суду);

2) звернутися до компетентного органу іноземної країни, де проживає боржник із заявою про встановлення рішення щодо аліментів.

Усі наступні дії щодо координації з компетентними органами країни проживання платника аліментів буде вирішувати Міністерство юстиції України самостійно.

Іншим шляхом стягнення аліментів з особи, яка проживає за кордоном, є звернення до Міністерства юстиції України із заявою згідно з Інструкцією про виконання в Україні Конвенції про стягнення аліментів за кордоном з наданням необхідного пакету документів. Цей шлях застосовується у разі відсутності рішення українського суду, або в тому випадку, коли відповідно до законодавства країни, що підписала Конвенцію, вирішення питання стягнення аліментів здійснюється за місцем проживання відповідача, а також у разі необхідності вирішення питання зміни розміру вже встановлених аліментів. Подальший напрямок документів до відповідної країну проживання особи – платника аліментів, а також інформування заявника про хід справи здійснює Міністерство юстиції України.

= = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = =

За отриманням безоплатної правової допомоги звертайтеся до:

Шосткинський місцевий центр –

41100, м. Шостка, вул. Горького, 4. тел. (05449) 7-30-94

Глухівське бюро правової допомоги –

41400, м. Глухів, вул. Шевченко, 4. тел. (05444) 7-07-20, (05444) 7-07-12

Кролевецьке бюро правової допомоги –

41300, м. Кролевець, вул. Грушевського, 19. тел. (05453) 9-52-47

Середино-Будське бюро правової допомоги –

41000, м. Середина-Буда, вул. Троїцька, 2. тел. (05451) 7-10-62

Ямпільське бюро правової допомоги –

41200, смт Ямпіль, бульвар Ювілейний, 1. тел. (05456) 2-20-50